top of page

MINIKURZ ZDARMA

PRAKTICKÁ VÝŽIVA

Dovol mi, abych Ti nabídl svůj zjednodušený úhel pohledu na výživu.

Všech 10 principů, které Ti představím vychází z vlastního studia knih a mé osobní i profesní praxe. Toto desatero má za cíl přiblížit zdravou výživu a její principy tak, aby byla snadno uchopitelná, pochopitelná a praktická pro běžný život.

Tento minikurz vznikl již před mnoha lety a od té doby jsem určité body sám začal vnímat jinak, nicméně základní poselství je stále stejné a tyto myšlenky fungují stejně jako mé nové. Nově si více zakládám na čerstvosti, vařím častěji menší porce, které hned sním a přestal jsem jíst maso.

Pokud s některými body nesouhlasíš, je to v pořádku a určitě Tě nebudu přesvědčovat o opaku. Kolik je na světě lidí, tolik je pravd a výživových systémů.

Jdeme tedy na to. Všechny videa jsou velice krátká a celý kurz lze zhltnout naráz. Nicméně věřím, že praktické zapojení know-how do běžného života si vyžádá trochu více času a zejména trpělivosti. 

Žádný stres, vše je přesně tak, jak má být.

Kurz praktické výživy

Kurz praktické výživy

Kurz praktické výživy
Hledat video...
00 ÚVOD
01:03
Přehrát video

00 ÚVOD

01 Zelenina a kvalitní obiloviny
01:58
Přehrát video

01 Zelenina a kvalitní obiloviny

02 Bílkoviny a zdravé tuky
01:58
Přehrát video

02 Bílkoviny a zdravé tuky

03 Mikroživiny
01:57
Přehrát video

03 Mikroživiny

04 Suplementy
01:58
Přehrát video

04 Suplementy

05 Jak na to? Praxe...
02:05
Přehrát video

05 Jak na to? Praxe...

06 Mlsání
02:18
Přehrát video

06 Mlsání

07 Vědomá konzumace
02:17
Přehrát video

07 Vědomá konzumace

08 Fyzická námaha
01:32
Přehrát video

08 Fyzická námaha

09 Stres
01:56
Přehrát video

09 Stres

10 Pitný režim
01:45
Přehrát video

10 Pitný režim

Prakticky a jednoduše

 

1) ZÁKLADNÍ A DOMINANTNÍ SLOŽKY VÝŽIVY

Zelenina – Ve všech podobách a formách, čím kvalitnější a čerstvější, tím lepší.
Kvalitní obiloviny – Hlavně rýže a obilí (klidně ve formě těstovin a pečiva, ale vždy hledat kvalitní zdroje, pečivo si nejlépe péct doma nebo najít dobrou pekárnu, která dělá pečivo z kvásku a solidní mouky, dále obiloviny jako quinoa, pohanka, kuskus, bulgur, všechny druhy vloček, kukuřice...)

2) DALŠÍ DŮLEŽITÉ SLOŽKY VÝŽIVY - BÍLKOVINY A ZDRAVÉ TUKY

Měly by se objevovat takřka v každém denním jídle – jsou to důležité stavební kameny našeho těla, bez kterých takřka není možné kvalitně regenerovat.
Živočišné zdroje bílkovin: maso (ryby navíc mají hodně kvalitní tuky), vejce, mléčné výrobky
Rostlinné zdroje bílkovin jsou současně zdroji kvalitních tuků: ořechy, semena a luštěniny, které je vždy potřeba před konzumací namáčet na několik hodin, podle druhy luštěniny
Zdroje kvalitních tuků: kromě výše uvedených dále: avokádo, oleje za studena lisované, hořká čokoláda

3) MAKRAŽIVINY - VITAMÍNY, MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY

Nejpraktičtější řešení je soustředit se na rozmanitou pestrou a kvalitní výživu a mikroživiny budou přirozeně v takovém jídle dostatečně zastoupeny. Pokud by přeci někdo chtěl mikroživiny suplementovat, protože se říká, že dnešní jídlo je tak negenerované, že neobsahuje dostatek mikroživin, doporučuji začít vitamínem C, kterým se nedá předávkovat – suplementační trh je tak komplikovaný, že je takřka nemožné najít správné řešení a záleží jen na Vás, jakým názorům se rozhodnete věřit.

4) SUPLEMENTY

Nikdy nedokáží nahradit kvalitní výživu a jsou vždy jen snahou, nabídnout lidem jednoduché řešené předem namíchané výživy, která se snadno a rychle připravuje, bohužel ovšem její přínos je vždy malý, pokud není kombinovaná s kvalitním běžným jídlem – sama o sobě nevyřeší nic a pomůže pramálo, je to šidítko, slibující zázraky

 

5) JAK NA TO - PRAKTICKÉ TIPY
I když to určitě nechcete slyšet, musíte prostě vařit. Naučte se vařit na 2 dny dopředu, několik chodů naráz, zbytečně se s tím nezdržujte a vařte rychle. Já zvládnu za 90 minut připravit jídlo na 2-3 dny pro 2 osoby. Je to úplně normální, stejně jako odpočívat, dýchat, cvičit. Běžná povinnost, která patří k životu. Čím dříve to pochopíte, tím lépe pro Vás. Dnešní doba nás tak zhýčkala, že lidé nemají čas si uvařit, nemají čas spát, nemají čas cvičit, ale každý zvládne desítky aktivit, které jsou pro život naprosto zbytečné, zvláštní doba…

 

Nicméně zde rád vyzdvihnu fakt, že nejlepší jídlo je čerstvé a uděláte pro sebe hodně, pokud budete vařit častěji.

 

6) MLSÁNÍ
Pokud máte nezastavitelnou sebezničující chuť na sladkosti, tak si je dejte – jezte je v malém množství a vnímejte je jako součást svého jídelníčku – postupně zkoušejte, bez kterých těchto závislostí dokážete vydržet a držte se jen toho nepostradatelného minima. Hlavně si to nezakazujte, protože pak budete jen trpět. Je potřeba si uvědomit, že je nekonzumujete, protože Vy sami nechcete, není to žádný zákaz, který z Vás dělá mučedníka a oběť, to by totiž situaci jen zhoršovalo. Zjistěte si o Vašich neřestech všechny detaily, složení apod. Možná jen toto zjištění bude stačit k tomu, aby se Vám zhnusili a přestali jste je jíst.

7) VĚDOMÁ KONZUMACE

Vždy se soustřeďte na to co právě jíte a nebuďte myšlenkami nikde jinde než u svého jídla. Prokrvíte tím trávicí soustavu, budete mít kvalitnější a déletrvající pocit sytosti a Vaše tělo dokáže zpracovat z daného jídla mnohem více živin, tedy zefektivní to celý metabolismus. Tomuto stravovacímu přístupu se věnuje celá kniha s názvem Pomalá dieta a rozhodně ji doporučuji k přečtení. Věnuje se tomu, jak jíst, abyste byli zdravější a štíhlejší.

 

8) DOPLŇUJTE ENERGII PO FYZICKÉ NÁMAZE

Doplňujte energii po fyzické námaze, ať už je to trénink nebo jen fyzicky náročná práce. Zkrátka, když makáte, odměňte se pořádným jídlem, Vaše tělo i mysl to potřebují, tak toho využijte. Má to i mnoho metabolických benefitů, jíst po fyzické námaze.

9) NESTRESUJTE SE

Vnímejte výživu i se všemi chybami jako běžnou záležitost, kterou stále zlepšujete, která se stále vyvíjí. Pokud budete sami sebe kárat za pRohřešky, bude se jen vytvářet napětí mezi Vámi a jídlem a až toto napětí vyplave napovrch, zbourá vše, co jste doposud postavili. Mějte sami pro sebe pochopení a trpělivost. Buďte sami sobě někým, na koho se můžete spolehnout, jak fyzicky tak psychicky.

 

10) VODA

Pijte dost vody. Voda je nedůležitějším prvkem v lidském těle. Jsme tvořeni ze 70% z vody a voda je potřeba ke každému procesu v těle. Na výstavbu 1kg svalů, potřebujete 700g vody. Pitný režim Vám dodá vitalitu a energii pro každodenní aktivity. Pijte často a nepřepíjejte se. Střídmost je základ.

bottom of page