top of page

Myslím tedy jdu - jsem člověk

Chůze je výsadou lidstva. Lidé jsou totiž jedinými tvory, kteří po většinu svého života využívají k pohybu pouze své nohy. I když například opice také dokáží "kráčet po dvou", tak tento pohybový mechanismus pro ně není tak dominantní. Naše lidská těla jsou k tomuto pohybu nejideálněji přizpůsobená a i tím si udržujeme tuto svoji dominanci.

Jisté je, že chůze po dvou (bipedie) je až o 75 % méně energeticky náročná, než je například pohyb šimpanzů po všech čtyřech. (zdroj)


A právě období, kdy jsme začali chodit pouze po zadních končetinách, se náš mozek začal nejvíce rozvíjet,

jak píše ve své knize Pravidla mozku molekulární biolog John Medina.


Podle antropologa Richarda Wranghama náš předchůdce tehdy ušel průměrně 19 km denně. (zdroj)

Za jaké dlouho ujdeme 19 km v dnešní době?


Chůze je tedy pro rozvoj a správné fungování našeho mozku zcela zásadní.


Proč by Vás chůze a tento článek měl zajímat?

Buďte zdravý a kontrolujte stres Studie vědců dokazují, že cvičení dolních končetin, tedy i chůze, stimulují v mozku zdravé neurony, které jsou klíčové pro naši schopnost zvládat stres a životní změny. Tedy pravidelné procházky Vašemu tělu "říkají", aby se udržovalo nadále zdravé. (zdroj) Pohyb obecně reguluje vylučování serotoninu, dopaminu a noradrenalinu, které jsou spojovány s uchováním psychického zdraví. Proto má chůze efekt i na deprese a úzkost. (zdroj)

Buďte štíhlí Chůzi si můžete představit jako základní cvik na stimulaci aktivity svalů dolních končetin a všech benefitů, které jsou se svalovou aktivitou spojené. Svalová práce zvyšuje energetickou spotřebu našeho těla, udržuje svalový tonus a tím pomáhá redukovat tukové zásoby a udržovat ideální postavu.


Zvyšte svoji kreativitu Už Nietzsche tvrdil, že chůze dává křídla fantazii. Toto tvrzení potvrdili také psychologové. Chůze otevírá volný tok myšlenek a je to jednoduché zvyšování vlastní kreativity. Jako ideálním kombinací je chůze v přírodě, protože pobyt v přírodě má na náš mozek také velice pozitivní účinky. Tyto pozitivní účinky bylo prokázány nejen během chůze, ale trvaly určitý čas i po procházce. (zdroj)


Zlepšete svoji paměť Pravidelný aerobní pohyb silně stimuluje rozvoj hipokampu, který je jádrem našeho učení a paměti. (zdroj) Pohyb ale má také okamžitější dopad na formování paměti. Němečtí vědci prokázali, že učení během chůze nebo jízdy na kole pomohlo udržet nový slovník cizích jazyků. (zdroj)


Zpomalte své stárnutí

30-45 minut svižné chůze třikrát týdně, pomáhá udržovat funkce Vašeho mozku a oddaluje nástup demence. (zdroj)

Zároveň Vám pravidelná chůze pomáhá v boji proti řídnutí kostí (osteoporóza) (zdroj)


Toto je jen nepatrná ukázka toho, že chůze je jednou z dominant, která nás dělá lidmi a úzce souvisí s dalšími aspekty našeho zdraví.


Doporučení je jasné. Choďte pravidelně na procházky, ideálně do přírody, a budete nejen zdravější, ale také šťastnější. :)

To není jen hypotéza, to vše je již vědecky dokázáno.


Děkuji za Váš čas a chůzi zdar,

Váš trenér Jakub0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page