top of page

Pohyb jako rozvoj sebedůvěry

Všimli jste si někdy, jakou mají sportovci sebedůvěru? Jak si přes všechny překážky udržují jasnou a cílevědomou mysl?

Střílím. Neproměním 100% všech střel. Ale když vím, že proměním každou 10. střelu, střílím desetkrát víc.

Wayne Gretzky, jeden z nejúspěšnějších hokejistů na světě (zdroj)Sebevědomí a sebedůvěra totiž nevznikají sami od sebe. Potřebujeme zkušenosti a hodnoty, na kterých je můžeme vystavět. Když poprvé sedíte v autě, také máte strach a jste nervózní. Ale uvědomte si, jak se cítíte při řízení dnes po několika stovkách až tisících odježděných hodin. Řekl bych, že jste ledově klidní. A proč?


Protože máte reálnou a trvalou zkušenost s faktem, že to zvládáte bez problémů.


A v pohybu to funguje stejně. Čím déle, důsledně a trpělivě trénujeme, tím více hranic se nám povede překonat. Tím více si budeme uvědomovat nejen rozsah svých fyzických dovedností, které se budou neustále rozšiřovat, ale také svoji schopnost překonávat překážky.

Pohybový rozvoj je podobný životu, neustále musíme čelit novým nástrahám a překonávat je.

A tyto schopnosti a zkušenosti se stanou jedním z pilířů naší sebedůvěry a zdravého sebevědomí. Možná se přestaneme stydět a bát, možná se přestaneme cítit méněcenní, když za sebou budeme mít stovky hodin pohybového rozvoje, ze kterých si odnášíme jasné poznání, mám na to a zvládnul/a jsem to.


Funguje to lépe než motivační přednášky. Protože, aby se naše sebedůvěra obstála i v těžkých zkouškách navzdory nepříjemnostem, musí mít skutečné základy, jinak ji krize sfoukne jako domeček z karet. A tyto skutečné základy nestačí znát, musíme si je prožít a zapamatovat. A čím častěji, tím lépe.

Nejde o to věřit tomu, že to zvládneme, musíme pro tuto sebedůvěru mít vlastní reálné zkušenosti.

Stejně jako v úvodním citátu řekl Wayne Gretzky, střílím, když VÍM, že proměním každou 10. střelu. On to věděl = měl reálnou zkušenost a tímto faktem. Nebyla to jen "víra". A to mu dodávalo nezničitelné základy sebedůvěry.


Nejlepší na tom všem je, že pohyb a cvičení nám tuto sebedůvěru poskytuje v podstatě jako jeden z mnoha dalších bonusů. Pohyb nám totiž...


- dodává psychickou odolnost vůči stresu

- upevňuje pocity štěstí a radosti ze života

- utužuje naše zdraví a oddaluje příznaky stárnutí

- udržuje fyzickou formu a tedy hezké vysportované tělo

- posiluje imunitu a kondici, čímž máme více životní energie


Cílem Moderního fitness je šířit povědomí o těchto základních schopnostech, které nám pravidelný pohyb přináší. Dokázat, že hýbat se má smysl pro každého z nás. Že se jedná o evoluční nutnost a přineseme tak do našich životů více jistoty a radosti.


Cvičení není jen pro vrcholové sportovce a ego maniaky, kteří chtějí jen dobře vypadat.

Přeci jen ve zdravém těle, může být zdravý duch. :) Nechci nijak bránit vítězství mysli nad hmotou, prezentovaný úhel pohledu vnímá naši fyzickou formu jakou součást nás samých a i kdyby to byla jen dočasná nádoba, tak je potřeba, aby nám tato nádoba dobře sloužila.

Cvičení a pohyb je podle mě jedním ze základních pilířů zdravého a plnohodnotného života.

Pohybu zdar ;) Váš trenér Jakub


0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page