top of page

Uvědomělá výživa pro Vaši formu

Vaše "forma"... Zajímavé vyjádření fyzické části našeho bytí. Formou může být chápáno naše tělo a v ideálním případě bychom chtěli, aby tato naše "forma" měla atletický a zdravý vzhled. Takřka každý o tom přemýšlí, takřka každý to chce a většina z nás se snaží dělat větší či menší kroky k tomu, abychom se ke svému cíli přiblížili.


I já jsem se v průběhu let snažil upravovat svoji formu. Jednak stravou, dále také cvičením, dnes už třeba také odpočinkem a spánkem. A zde jsou výsledky mého snažení...

Osobni trener praha
Osobni trener praha

Během té spousty let jsem zkoušel mnoho stravovacích přístupů, pokusů a omylů.

A to vše mě přivedlo k mému současnému stravovacímu přístupu, který jsem nazval "uvědomělá výživa" :-D A její výsledky jsou zatím nejlepší. Nejen, že se nemusím nijak zvlášť omezovat, ale zároveň nemusím nic hrotit, ani počítat. Mám nejnižší váhu a můj poměr síly ku hmotnosti je naopak nejvyšší, co jsem kdy zažil.


A zde jsou základní principy:


1) Výživa není jenom jídlo

Uvědomte si, že výživa pro tělo nejsou jen potraviny, ale také mentální odpočinek, relaxace a spánek. Nestačí do svého těla cpát vyváženou stravu, pokud nespíte a jste pod obrovským stresem. Protože pouze pokud máte vnitřní #soulad, bude Vaše tělo spolupracovat. A pokud ho nemáte, nepodpoří Váš zájem.


2) Stop Junk Foodu

Minimalizujte konzumaci junk foodu (potravin s vysokým kalorickým obsahem a nízkou výživovou hodnotou). Sem spadá i konzumace jednoduchých cukrů. Vždy mějte na paměti, že vše má svojí cenu, jíst takové potraviny 2x týdně bude lepší než každý den, a nejíst je vůbec bude lepší než je jíst 2x týdně. Vždy záleží na tom, co jste ochotni zaplatit. Vše je obchod a vše má svojí cenu. Neexistuje jen dobrá a špatná forma, ale dalších tisíce forem na této škále. A je jen na Vás, jakou formu se rozhodnete získat.


3) Jezte základní suroviny

Vyhledávejte vstupní suroviny a snažte se minimalizovat výrobní procesy na minimum. Jezte obiloviny, luštěniny, ořechy, maso, ovoce apod... Příklad: Nekupuji si hotové müsli, do které přimíchá výrobce mnoho cukru a dalších sušených či chemických dochucovadel, ale koupím si vločky, ořechy, ovoce, domácí med (vstupní suroviny) a upražím si vlastní müsli.

4) Vybírejte kvalitu

Snažte se vždy, aby vše co jíte mělo maximální dostupnou kvalitu.


5) Minimalizujte cestu na talíř

Usilujte o to, aby výrobní proces a cesta od sklizení potraviny na Váš talíř byla co nejkratší. Minimalizace výrobních továrních procesů a výběr lokálních produktů je dobrá volba. Tím docílíte získání nejlepší biologické hodnoty potravy, kterou konzumujete. Pokud chcete potraviny jakkoli upravené, získávejte vstupní suroviny a upravujte si je doma sami. Tím dohlédnete na kvalitu celého procesu.


6) Když jíte, tak jezte

Při jídle se nenechte zbytečně rozptylovat. Čím více pozornosti na akt jedení dáte, tím efektivněji dokáže Vaše tělo vstřebat živiny z potravy. Dále je také přímá úměra mezi touto pozorností a pocitem sytosti. Čím méně se na jídlo soustředíte, tím dříve dostanete opět hlad a tím méně živin z potravin Vaše tělo získá. (Souvisí to s prokrvováním zažívacího ústrojí, když se soustředíte a jste v klidu. Naopak stres a nesoustředění Vaše zažívání blokuje a přesouvá energii jinam. - Detailně o tomto pojednává kniha Pomalá dieta od autora Marca Davida)


7) Makroživiny

Naučte se obecně, z čeho se jaká potravina skládá. Stačí naprosto obecně vědět, že maso jsou bílkoviny a případně tuky, že rýže jsou sacharidy a ořechy nejčastěji zdravé tuky. Tato obecná znalost Vám pomůže dosahovat vyváženosti. Jak můžete mít vyváženou stravu, když nevíte jak ji vlastně vyvážit. Neučte se gramáže a podíl živin na 100g. Jen vnímejte, že pečivo jsou sacharidy a světlé pečivo docela i Junk Food.


8) Trochu bílkovin a vlákniny v každém jídle

Do každého denního jídla se snažte zakomponovat alespoň trochu bílkovin a vlákniny. To vše pomůže pomalejšímu uvolňování živin ve Vašem těle a tedy prodlouží pocit sytosti. Také to prodlouží pocit získané energie, kterou Vám jídlo dodalo.


9) Pravidlo před a po

Vždy, když si vybíráte, co sníte, zamyslete se nad tím, co jste jedli PŘED tímto pokrmem a co budete jíst PO něm. Snažte se lehce střídat tučná a sacharidová jídla. Tím mám na mysli, že tuky či sacharidy jsou převažující složkou daného pokrmu. Například salát s lososem (tučné jídlo), rizoto s kuřecím masem (sacharidové jídlo). Obě jídla mají dostatek bílkovin.

Příklad střídání 1: Pokud jsem večeřel rizoto a tedy kopec sacharidů a k obědu si plánuji zajít na těstovinový salát, dám si ke snídani primárně tuky a bílkoviny (například vajíčka).

Příklad střídání 2: Pokud si chci k večeři dát tučné sýry a k obědu jsem měl kvalitní výživné jídlo, dám si k odpolední svačině například jen ovoce (sacharidy).

Toto pravidlo poměrně jednoduše pomáhá určit ideální pokrmy pro každou situaci.

Dá se použít i obecněji, třeba úvahou co jsem jedl včera.

Příklad: Pokud jsem včera celý den konzumoval ovoce, k obědu byla rýže a k večeři těstoviny (tedy samé sacharidy), dnes si mohu dát nízkosacharidový den. Toto vlnění sacharidů je nejefektivnější cesta, jak držet svoji formu.


10) Tréninky

Stejně tak uvažujte, zda máte PŘED tréninkem či PO tréninku. Když Vás čeká kondiční trénink, je lepší najíst se pořádně předem a s předstihem. Naopak pokud Vás čeká těžký silový trénink, je lepší se najíst pořádně po tréninku.


11) Jezte hodně ovoce a zeleniny

Čím lokálnější a kvalitnější produkce, tím lepší.

12) Pijte hodně vody

Lidské tělo je tvořeno za 70% vodou. To znamená například, že na nárůst 1Kg (1000g) svalové hmoty potřebujete 700g vody. Voda je potřebná téměř ke každému procesu, který v našem těle probíhá. Proto vždy pijte dostatek čisté vody.

Zdá se to jako hodně pravidel, ale to jen, když se o tom takto rozepíšeme. V principu jsou všechna pravidla docela jednoduchá a hlavně logická. Vše dává smysl, pokud se řídíte selským rozumem. Je jasné, že pokud večer dám láhev vína, nebude to nejlepší cesta k vysněné postavě :D Na druhou stranu, znám i kluky, co chlastají dost a figury mají jak plážoví modelové.


Nejdůležitější pravidla uvědomělé výživy jsou

Jezte střídmě, vnímejte své tělo, jeho potřeby a hlavně se z toho nestresujte.

Jíst ve stresu a rychle super výživné a zdravé jídlo je horší, než si pomalu užívat a soustředit se na nějaký ten Junk Food!


A kdo by chtěl ještě lépe porozumět tomu, jak se dá zhubnout soustředěním na jídlo, aniž byste o výživě cokoli znali, tak ještě jednou doporučím knihu Pomalá dieta od Marca Davida, která se věnuje to jak jíst a nikoli tomu, co jíst. Protože jak jsem již řekl mnohokrát, přístup k danému jídlu a k životu je to nejdůležitější.


Stravujte se v #souladu a Vaše tělo bude pevné, silné a krásné.

Váš trenér JakubS


0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page